2 mln zł dotacji dla miasta!
Dębica otrzymała dotację w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.
Burmistrz Miasta Dębica Mariusz Szewczyk informuje, że pieniądze z dotacji zostaną przeznaczone m.in. na trzy parki kieszonkowe przy ul. Batorego, ul. Ogrodowej i ul. Matejki, „Ogród Sztuki” przy ul. Akademickiej położony obok Galerii Sztuki i Biblioteki, zwiększenie terenów zieleni oraz zakup zbiorników retencyjnych zlokalizowanych przy mieszkalnych domach.
Miasto otrzyma dotacje razem ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki w wysokości około 10 mln złotych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Z tej kwoty, aż 2 mln złotych środków finansowych trafi do budżetu miasta Dębica.
W celu uzyskania dotacji jednostki zarządzające zgłosiły udział w konkursie, który był ogłoszony przez Ministra Klimatu w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” na dofinansowanie projektu w zakresie łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do ich skutków. Do projektu Gmina Miasta Dębica przystąpiła razem ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki.
Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” realizowany jest przez kolejną już edycję Funduszy norweskich w sektorze środowisko. Celem programu jest złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu. Wszelkie działania powzięte w ramach programu nastawione są na aktywności mające poprawić jakość powietrza, wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych (małe elektrownie wodne, energia geotermalna), termomodernizację szkół, ochronę przyrody i uzdrowienie środowiska naturalnego.
Suma środków finansowych przeznaczonych na realizację programu wynosi prawie 156 mln euro. Głównym źródłem finansowania programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” są fundusze pochodzące z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF). Wsparcie zostanie uzupełnione poprzez budżet krajowy. Realizatorem programu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKŚ) we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy w OSP Żyraków – pamięć o Krzysztofie Moskalu
Strażacy OSP z Brzostku w akcji podczas uroczystości Bożego Ciała
Disco Polo i Swing w Brzostku: Muzyczna Rewolucja na Żywo!
Nowa umowa na modernizację dróg gminnych w Dębicy
NOWE TERMINY PRAC NAD DW 985 Mielec–Dębica
25-lecie kapłaństwa ks. Pawła Skraby: Uroczystość w Zasowie pełna wdzięczności
Dębica 2026: Muzyczne święto pełne atrakcji dla całej rodziny!
5 zasad, które zapewnią bezpieczeństwo na basenie
Włoski wieczór pełen smaków i muzyki w Dębicy!