Dębica dla turystów – co zobaczyć będąc w mieście?
Redakcja poleca miejsca, które warto zwiedzić w Dębicy.
Dębica to urocze, malownicze miasto położone w województwie podkarpackim. Wybierając się do tej miejscowości koniecznie należy zabrać ze sobą aparat fotograficzny! Z pewnością można tutaj zrobić wiele ujmujących, ciekawych zdjęć fotograficznych z najróżniejszych zakątków Dębicy. W mieście znajduje się wiele atrakcyjnych obiektów, które zostały wpisane na listę zabytków. Wybierając się na wycieczkę do naszego miasta polecamy zwiedzić następujące budowle i obiekty.
Kościół farny św. Jadwigi
Kościół należy do Parafii św. Jadwigi w Dębicy. Na przestrzeni lat kościół był wielokrotnie niszczony, remontowany i rozbudowywany. Powstał w XVI wieku. Początkowo był zbudowany z drewna, jednak spłonął w 1554 roku. Na jego miejsce wzniesiono murowaną budowlę w 1558 roku. Obok świątyni znajduje się dzwonnica uznawana za najstarszą pochodzącą z XV/XVI wieku.
Synagoga Nowomiejska
Świątynia zlokalizowana jest przy ulicy Krakowskiej 3 w Dębicy. Budynek architektonicznie nawiązuje do stylu późnego baroku. Została zbudowana przez gminę żydowską w drugiej połowie XVIII wieku. W czasie II wojny światowej została zniszczona, w szczególności dewastacji uległo jej wnętrze. W późniejszych latach przechowywano tutaj zboże. W 1954 roku budynek wyremontowano. Jednak Miejska Rada Narodowa przeznaczyła dawną świątynię na obiekt handlowy. Decyzja ta spotkała się z licznymi protestami ówczesnej lokalnej społeczności, w szczególności przedstawicieli kultury żydowskiej. W 1994 roku Rada Miasta zadecydowała o zmianie przeznaczenia budynku. W dawnej świątyni powstało muzeum, które także upamiętnia pamięć żydom pochodzącym z Dębicy. Wraz z zapadnięciem decyzji o nowym przeznaczeniu budynku, przeprowadzono liczne remonty. Pomimo upływu lat miejsce wciąż przynosiło wiele kontrowersji. Świątynia została przejęta przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie, która zezwoliła na kontynuowanie działalności handlowej w synagodze. Plany o powstaniu muzeum nie zostały zrealizowane do dziś.
Zabytkowa Willa
Willa znajduje się przy ul. Curie-Skłodowskiej 18. Została wzniesiona w 1912 roku. Jej architektura nawiązuje do stylu neogotyckiego.
Cmentarz żydowski
Cmentarz w Dębicy powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. W czasie II wojny światowej został zdewastowany. Niemcy wykorzystali część grobów w celu utwardzania ulic. Po zakończeniu wojny sporą część płyt nagrobnych udało się odzyskać. Tablicom nagrobnym oddano też szacunek i należną pamięć. Dzięki staraniom Fundacji Rodziny Nissenbaumów cmentarz został wyremontowany w 1996 roku.
Ponadto warto udać się w takie miejsca jak: budynek „Sokoła” przy ul. Bojanowskiego 18, w którym znajduje się aktualnie dom kultury; cmentarz parafialny z kaplicą grobową Raczyńskich oraz Nagawieckich; cmentarz wojskowy; park miejski przy ul. Bojanowskiego; wodociągowa wieża ciśnień; zespół dworski na Wolicy; zespół dworski w Latoszynie; Lamus w Latoszynie; kamienice zlokalizowane na rynku; dawny pałac Raczyńskich przy placu Gryfitów; dawne koszary przy ul. Kościuszki; willa „Wiluszówka”; dawne gimnazjum z 1907 roku, aktualnie znajduje się tutaj liceum.