2022 rokiem Władysława Strumskiego
Tak zadecydowali radni miasta Dębica. Decyzja była podyktowana faktem, że niezwykła osoba pana Władysława Strumskiego związana jest także z naszym miastem.
Decyzja w zakresie ustanowienia 2022 rokiem Władysława Strumskiego została podjęta przez radę miejską w tym tygodniu. Mieszkańcy miasta Dębica będą obchodzić setną rocznicę urodzin tej niezwykłej postaci. Uczczenie pamięci po Władysławie Strumskim nastąpi poprzez organizację najróżniejszych akcji kulturalnych, społecznych, edukacyjnych i wielu innych przedsięwzięć patriotycznych. Wszystkie organizowane przedsięwzięcia będą miały na celu przybliżenie lokalnej społeczności informacji na temat tej wybitnej osoby.
Według zapisów historycznych Władysław Strumski przybył do Dębicy w 1943 roku. Z miastem związany był przez wiele lat i prężnie działał w nim na wielu polach, także jako aktywista społeczny. Włodarze miasta uznali go za patrona jednej z ulic w Dębicy. W naszym rejonie od wielu lat uznawany był za wyjątkową postać, o której rdzenna ludność pamięta do dziś. Pan Władysław zmarł w 1990 roku w Rzeszowie. Jednak pochowany został na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.
Kim był Władysław Strumski? Krótki opis jego niezwykłej postaci, która wyróżniała się na tle innych pod każdym względem.
Postać Władysława Strumskiego z pewnością może stanowić wzór do naśladowania dla tutejszych pokoleń. Odznaczał się on na wielu polach, w szczególności w obszarze działań wojskowych, działań twórczych oraz działalności społecznej na rzecz innych ludzi. Był oficerem Armii Krajowej, a także dowódcą Komendy Obwodu AK Dębica. Ponadto był pisarzem oraz publicystą.
Był niezwykle zasłużonym i odznaczonym człowiekiem. Został odznaczony takimi wyróżnieniami jak np. Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta, Krzyż Walecznych, Medal Wojska, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej. Zdobyte medale robią ogromne wrażenie i podkreślają jak wybitną osobą był Władysław Strumski. Był również więźniem politycznym podczas rządów Stalina. Brał udział w wielu kultowych akcjach wojskowych w tym np. „Akcja Burza” w lesie pod Dębicą.
Kochał pisać i był uznanym pisarzem. Pisał głównie powieści historyczne oraz związane z działalnością społeczną. W zbiorze książek, które napisał możemy znaleźć takie pozycje jak np. „Antyczni bracia”, „Tyran”, „Śladami Grunwaldu”, „Narodziny Polski”, „Pogromca Półksiężyca”, „Dziesiątka w akcji”, „Wojenne losy uczniów”, „Wilczaki”, „Kosy przeci kiścieniom”, „Synowie rycerza ze Zwodowa”, „Kasztelanka z Będlewa”, „Maciej z Głodomanka”.