Za nami „Wieczornice”, czyli rozmowy na tematy społeczne
W tym roku Siostry Służebniczki obchodzą 150 rocznicę śmierci swojego założyciela. Z tego względu w mieście Dębica organizowane są liczne przedsięwzięcia upamiętniające bł. Edmunda Bojanowskiego. Realizowane są liczne rozmowy tematyczne i spektakle.
Kilka dni temu w naszym mieście zorganizowane były „Wieczornice”. Wydarzenie odbyło się w Domu Generalnym przy ulicy E. Bojanowskiego 8-10 w Dębicy. W tym roku przypada 150 rocznica śmierci bł. Edmunda Bojanowskiego. Z tego względu w naszym mieście organizowane są liczne przedsięwzięcia upamiętniające tą wybitną postać.
W trakcie zrealizowanego spotkania przybyli goście rozmawiali na tematy społeczne. Rozmawiali oni o potrzebie organizacji wspólnoty w czasach indywidualizmu. Rozmowę poprowadził ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk. Całość wydarzenia odbyła się w przyjaznej atmosferze.
Dodatkowo w miniony weekend zaprezentowany został spektakl „Zrozumieć życie”. Został on przygotowany przez seniorów z „Domu Symeona i Anny”, a także dzieci będących podopiecznymi Sióstr Służebniczek oraz Grupę Artystyczną Safo. Przedstawienie artystyczne było poświęcone życiu bł. Edmunda Bojanowskiego. Wystawione zostało w Domu Macierzystym przy ulicy Krakowskiej 15 w Dębicy.
Kim był bł. Edmund Bojanowski?
Bł. Edmund Bojanowski znany jest głównie z założenia Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Urodził się w 1814 roku w Grabonogu (wieś położona w województwie wielkopolskim). Był znany z szerokiej działalności społecznej. Był twórcą ochronek wiejskich, a także tłumaczem. Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez papieża św. Jana Pawła II.
W dzieciństwie doświadczył łaski uzdrowienia z bardzo ciężkiej choroby. Studiował we Wrocławiu i Berlinie. Najbardziej lubił literaturę. Pisał wiersze, pieśni serbskie i czeskie. Ze względów chorobowych nie zrealizował marzeń o kapłaństwie. Pomimo tego faktu jako osoba świecka bardzo mocno związany był z wiarą chrześcijańską oraz działalnością charytatywną.
W 1850 roku założył ochronkę w Podrzeczu. Była ona zalążkiem Bractwa Ochroniarek. Z kolei z bractwa powstało w przyszłości Zgromadzenie Sióstr Służebniczek. Na przestrzeni lat działalność sióstr rozszerzyła się na cały kraj. Trzeba przyznać, że jego działalność na rzecz potrzebujących była wielka. Stworzył dom dla sierot, wypożyczalnie wraz z czytelniami oraz apteki dla biednych ludzi. Uczył religii, dobrego wychowania, pobożności, modlitw, medytacji oraz rachunku sumienia.