Za nami obchody Zbrodni Katyńskiej
Symbolicznie zapalono znicze oraz złożono kwiaty.
Każdego roku w naszym państwie w dniu 13 kwietnia obchodzony jest „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”. W wielu miastach w Polsce z tej okazji organizowane są najróżniejsze obchody o czym informuje chociażby serwis Krakowanie.pl. Również nasze miasto Dębica każdego roku włącza się do celebracji. W tym roku mieszkańcy miasta spotkali się na Placu Mikołajkowów.
Na miejscu odbyła się uroczystość patriotyczna mająca na celu oddać pamięć poległym ofiarom podczas Zbrodni Katyńskiej. Na wydarzenie zapraszał sam Burmistrz Miasta Dębica. Warto podkreślić, że w tym roku jako naród obchodzimy już 82 rocznicę masowej zbrodni katyńskiej. Podczas wydarzenia pojawili się również samorządowcy, uczniowie i kombatanci.
Podczas minionego wydarzenia odsłuchane zostało przemówienie, montaż pokazu artystycznego. Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 9 złożyli symboliczne znicze w miejscach upamiętniających ofiary. Na końcu złożono kwiaty pod pomnikiem oraz Memoriałem Smoleńskim.
Katyń to przeklęte miejsce śmierci.
Z tym miejscem wiąże się jeszcze jedno bardzo złe wydarzenie. W 2010 roku polscy członkowie naszego rządu wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim zginęli w wypadku samolotowym. Do wypadku doszło pod Smoleńskiem znajdującym się w okolicach Katynia. Polska delegacja leciała do Katynia w celu celebracji obchodów upamiętniających śmierć zamordowanych w Katyniu.
W tym roku nasz kraj obchodzi już 12 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Miejmy nadzieję, że nigdy już nie dojdzie do podobnych sytuacji. Do dzisiejszego dnia nie wszystkie fakty związane z tamtymi wydarzeniami zostały wyjaśnione. W naszym mieście w celu upamiętnienia ofiar katyńskich wiele lat temu posadzono „Dęby Pamięci” (lata 2009 – 2010). Inicjatywa została zorganizowana w ramach akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”.
Tragedia zbrodni katyńskiej związana jest z masowym wymordowaniem polskich oficerów, inteligencji, funkcjonariuszy, duchownych oraz artystów. Zostali oni masowo wymordowani jednym strzałem w tył głowy i następnie wrzuceni do masowych grobów w lesie. Zostali zabici przez NKWD w 1940 roku.