Skip to content
Info Dębica

Info Dębica

  • Wydarzenia
  • Kultura
  • News
  • Miasto
  • Sport
  • Turystyka
  • Kronika Policyjna
  • Zdrowie
    • Apteki
    • Weterynarze
  • Instytucje
    • Urząd Miasta
    • Urząd Skarbowy
    • ZUS
  • Usługi
    • Restauracje
  • Pozostałe
  • Lista tekstów
  • Kontakt
  • Miasto
  • Turystyka

Co warto zobaczyć w Dębicy? Wyruszamy na wycieczkę

Ewa Polak 4 sierpnia 2022
317

Zapoznaj się z naszym mini przewodnikiem po mieście Dębica. Z pewnością porady naszej redakcji będą bardzo przydatne podczas turystycznej wycieczki.

 

Wiele osób nie docenia naszego kraju, pod kątem potencjału turystycznego. Wielka szkoda, ponieważ to właśnie w Polsce znajduje się całe mnóstwo uroczych miast i miasteczek mających bardzo wiele do zaoferowania dla turystów. Jedną z takich miejscowości jest z pewnością Dębica. Miasto Dębica znajduje się w województwie podkarpackim i położone jest nad rzeką Wisłoka. To przepiękne miasto, które posiada bardzo ciekawą historię, wiele interesujących zabytków i piękny krajobraz. Wybierając się w podróż w te strony warto również pokusić się o objazdową wycieczkę do takich miejscowości jak np. Kazimierz, Sandomierz, Rzeszów. Jesteśmy przekonani, że to będzie doskonała wycieczka pełna ciekawych odkryć!

Turystyka w Dębicy rozwija się przede wszystkim w południowej części miasta. Jest to spowodowane dużym zalesieniem oraz urozmaiconą rzeźbą terenu. Będąc w Dębicy koniecznie trzeba zwiedzić ten obszar miasta. W tym obszarze znajduje się wiele szlaków turystycznych przeznaczonych dla rowerów oraz dla pieszych wędrówek. Uroku temu obszarowi dodaje nietuzinkowy krajobraz rolno-leśny. Szczególną uwagę warto zwrócić na ścieżkę spacerową „Las Wolica”. Na ścieżce umieszczone są tablice informacyjne, na których turyści mogą znaleźć interesujące wiadomości odnoście życia lasu oraz zalet turystycznych Buczyny Karpackiej. Co ciekawe, znajduje się tutaj również punkt widokowy na Dębicę, wąwóz, a także zielony szlak konny. Sprawdźmy razem, co warto zwiedzić w Dębicy?

Kościół św. Jadwigi – miejsce, które warto zobaczyć będąc w Dębicy

Kościół św. Jadwigi w Dębicy cechuje się architekturą wykonaną w stylu gotyckim, z elementami neogotyckimi oraz stylowymi. Kościół posiada wieżę o wysokości 47 metrów wraz z przedsionkiem w przyziemiu. We wnętrzu świątyni znajduje się wiele interesujących zabytków jak np. ołtarz główny pochodzący z okresu późnobarokowego, ołtarze boczne, chrzcielnica, rokokowa ambona, dzwonnica, a także epitafium znajdujące się na nagrobku Anieli Trzecieskiej oraz jej potomków. Naprawdę warto zobaczyć to miejsce, będąc w Dębicy.

Pierwotnie na miejscu obecnego kościoła, w tym samym miejscu znajdowała się inna świątynia. Chodzi o drewniany Kościół św. Małgorzaty. Budowla spłonęła w 1554 roku. Cztery lata później rozpoczęto budowę nowej świątyni, która tym razem została wykonana z muru. Tak powstał ówczesny Kościół św. Jadwigi Śląskiej. Jednakże konsekrowanie kościoła nastąpiło dopiero w 1650 roku. Na przestrzeni wieków budowla była wielokrotnie przebudowywana, głównie ze względu na zniszczenia. Kościół został mocno uszkodzony podczas potopu szwedzkiego, a także podczas II wojny światowej. Ciekawostką jest, że w podziemiach tego kościoła został pochowany polski książę Antoni Mikołaj Radziwiłł.

 

Synagoga Staromiejska – zabytek w Dębicy

Dawno temu przy ulicy Wielopolskiej w Dębicy znajdowała się synagoga. Powstała ona przed 1711 rokiem. Wybudowana została przez żyjącą w Dębicy gminę żydowską. Niestety świątynia została całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. W 1954 roku rozpoczęto rozbiórkę zdewastowanej synagogi. Na szczęście rozebrany materiał budowlany został ponownie wykorzystany. Został użyty do remontu synagogi Nowomiejskiej znajdującej się przy ulicy Krakowskiej w Dębicy.

 

Synagoga Nowomiejska w Dębicy

Budynek Synagogi  Nowomiejskiej położony jest przy ulicy Krakowskiej 3 w Dębicy. Synagoga powstała w XVIII wieku i została wybudowana na miejscu innej, która niegdyś stała na tym samym terenie. Synagoga została wybudowana na planie prostokąta. Styl budowli nawiązuje do architektury późnobarokowej. We wnętrzu budynku znajduje się sala modlitw, przedsionek, babiniec. Synagoga otoczona była również przybudówkami.

Budowla została zniszczona na skutek pożaru w trakcie II wojny światowej. W późniejszych czasach pomieszczenia budowli przeznaczono na magazyny, w których gromadzono zboża PZGS oraz na obiekt handlowy. Na mocy uchwały Rady Miasta w 1994 roku synagoga został przeznaczona na muzeum. Budynek został wyremontowany, a w jego wnętrzu wystawiono ekspozycję nawiązującą do Żydów pochodzących z Dębicy.

 

Zespół dworski na Wolicy

Zespół dworski na Wolicy to przepiękny zabytkowy dwór z parkiem znajdujący się w dzielnicy Wolica w Dębicy. To atrakcyjne miejsce w Dębicy, które warto zwiedzić. Charakteryzuje się stylem eklektycznym. Według podań historycznych pierwsza informacja o wskazanym dworze zanotowana została już w 1500 roku. Wiele wskazuje na to, że początkowo dwór był wykonany z drewna. Jednak został zniszczony w 1846 roku z powodu rzezi galicyjskiej.

Dopiero w XIX wieku powstał w tym miejscu nowy budynek, który był częściowo drewniany. Niemniej jednak większa jego część zbudowana była z kamienno – ceglanego materiału. Architektura, która została zachowana do dziś powstała w latach 1890 – 1892. W przeszłości właścicielami zespołu dworskiego był m.in. Henryk Christiani, Kazimierz Mikrutom, Wanda Mikrutom. Na przestrzeni minionych lat dwór przechodził swoje wzloty i upadki. Dwór wykorzystywany był do pełnienia różnych funkcji. Znajdowała się w nim m.in. restauracja, kompleks noclegowy, prewentorium, PGR.

Będąc w dworku warto zwrócić uwagę na przepiękne otoczenie, które stanowi park. W parku znajdują się stare dęby, lipy, olsze, garby, kasztanowce i wiele innych. W parku znajduje się figura N.P. Maryi Niepokalanie Poczętej, która została wzniesiona w 1912 roku. Obszar parku posiada 2,4 ha powierzchni. Z całą pewnością jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Dębicy.

 

Tablica pamiątkowa Kościoła św. Barbary

W Dębicy istniał niegdyś rzymskokatolicki kościół pw. św. Barbary. Kościół zbudowany był z drewna i znajdował się pomiędzy ulicami Żuławskiego oraz Kościuszki. Wiadomo, że świątynia została wzniesiona w Dębicy w 1651 roku. Tuż obok znajdował się szpital, który był przeznaczony dla ubogich osób, a także cmentarz. Kościół uległ poważnemu zniszczeniu podczas najazdu Szwedów, jednak lokalna społeczność odbudowała świątynię. W 1789 roku postanowiono o zaprzestaniu pełnienia przez budynek funkcji religijnych. Rozporządzenie zostało ustanowione przez dekret cesarski. Ostatecznie w 1831 roku kościół został rozebrany. Dziś na miejscu dawnego kościoła postawiono pamiątkową tablicę na cześć dawnej świątyni.

 

Muzeum Lalek – jeśli odwiedzamy Dębicę, naprawdę warto zobaczyć atrakcyjne muzeum w Pilźnie

Pilzna to miejscowość położona od Dębicy zaledwie 15 minut jazdy samochodem. Wielu turystów odwiedzając Dębicę kieruje się także to tego niezwykłego miejsca. Historia tego miejsca sięga 1981 roku. W Pracowni Artystycznej „KASIA” przygotowywane były ubranka dla korpusów lalek. W tamtych czasach na ręcznie robione lalki był ogromny popyt. Lalki wykonane w strojach ludowych były tradycyjną pamiątką przywiezioną z Polski. Produkty z tej pracowni były nawet eksportowane poza granice naszego kraju. W tej pracowni produkowano najwyższej klasy laski wykonane z najróżniejszych materiałów jak np. ceramika, drewno, porcelana. Właściciele pracowni podróżowali po całym świecie, dzięki czemu przywozili lalki z najróżniejszych stron świata. Ogromna kolekcja lalek była przyczyną powstania Muzeum Lalek.

Muzeum posiada bogatą kolekcję lalek. Turyści mogą obejrzeć takie wystawy jak np. „Lalki polskie”, „Królewna Śnieżka”, „Na babcinym strychu”, „Lalki z całego świata”. Poza tym goście mogą obejrzeć również pozostałe pomieszczenia pracowni, w których przedstawiony jest proces powstawania zabawek. Twórczynią pracowni jest Zofia Zofia Gągała-Bohaczyk. Celem muzeum jest kultywowanie tradycji lalkarskiej w Polsce. Powstała także filia muzeum w Lipinach. Zwiedzanie muzeum jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Muzeum Lalek to z pewnością prawdziwy raj dla dzieci! Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce z całą rodziną.

 

Miniaturowa Wieś Lipinach – skansen w miniaturze

Miniatura wsi powstała na wzór wsi, która jest przedstawiona w lekturze „Chłopi” autorstwa Władysława Reymonta. W miniaturze można zobaczyć m.in. porcelanowe postacie, które ubrane są w regionalne stroje, zwierzęta gospodarcze, a także domowe ptactwo. Inscenizacja obrazuje codzienne życie na wsi. Wokół wsi znajduje się imitacja lasów, sadów, gajów. Ponadto występują tutaj również synagogi, dom cydyka. Miniaturowa wieś jest niezwykle urokliwa i każdego roku żeby ją zobaczyć przybywa w to miejsce wielu turystów. Ponadto na miejscu znajduje się również „bajkowy ogród” wraz z figurkami krasnali, czerwonym kapturkiem, śniącą królewną i wieloma innymi atrakcjami. Koniecznie będąc w Dębicy trzeba zobaczyć to miejsce.

 

Muzeum Regionalne w Dębicy – miejsce warte odwiedzenia w Dębicy

Muzeum Regionalne powstało na początku 2003 roku za sprawą ówczesnego burmistrza Edwarda Brzostowskiego. Pierwszym dyrektorem muzeum był Janusz Ożogowi, który również odpowiadał za jego organizację. Muzeum mieści się w m.in. byłych koszarach kawalerii. Początkowo zbiory muzealne pochodziły z zakładowych Sal Tradycji różnych firm, od najróżniejszych osób prywatnych zamieszkujących pobliskie tereny, a także z Izby Regionalnej TPZD. W muzeum znajdują się takie działy jak: archeologiczny, historyczny, sztuki, woskowy, etnograficzny. W budynku regularnie prowadzone są najróżniejsze wystawy czasowe, które tematyką nawiązują do terenów z pobliskich powiatów. W budynku odbywają się też warsztaty na temat historii oraz sztuki. Znajduje się tutaj również regionalna biblioteka, a także salka projekcyjna. Turyści odwiedzający muzeum mogą zwiedzić sześć stałych wystaw, które nawiązują do historii miasta Dębica oraz okolic. Do stałych wystaw można zaliczyć: „Dębicki salonik muzyczny”, „Historia garnizonu dębickiego”, „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ziemi Dębickiej”, „Dębica i jej mieszkańcy od 1358 do 1939 roku”, „Historia obozów pracy przymusowej w Pustkowie i poligonu Waffen SS Heidelager”, „Dębica i jej mieszkańcy od 1358 do 1939 roku”, „Stare Kino”, „Śladami rodzin: Bergerów, Kantorów i Pendereckich”. Muzeum mieści się przy ulicy Ratuszowej 4 w Dębicy.

 

Co jeszcze warto odwiedzić będąc w Dębicy?

Dębica to fantastyczna miejscowość, którą można zwiedzać spacerując. Warto wybrać się na przechadzkę do Parku Miejskiego znajdującego się przy ul. Bojanowskiego w Dębicy. Godne uwagi są zabytkowe wille, które znajdują się w naszym mieście w atrakcyjnych dzielnicach. Warto zobaczyć willę zlokalizowaną przy ulicy Curie – Skłodowskiej 18 w Dębicy, a także willę określaną jako „Wiluszówka” (z końca XIX wieku). Warto zobaczyć również budynek nazywany jako „Willa Sokoła” znajdujący się przy ulicy Bojanowskiego 18. Aktualnie w tym samym miejscu znajduje się dom kultury określany potocznie jako „Śnieżka”.

Dużym zainteresowaniem pośród turystów cieszą się dawne koszary zlokalizowane przy ulicy Kościuszki w Dębicy. Warto zaznaczyć, że najstarsze spośród znajdujących się tutaj budynków pochodzą z 1881 roku. Ponadto będąc w Dębicy koniecznie trzeba zwiedzić zespół klasztorny Sióstr Służebniczek Dębickich. W skład zespołu wchodzi Kaplica bł. Edmunda Bojanowskiego, klasztor oraz Kościół Matki Bożej Anielskiej. Ciekawą historię ma dawne gimnazjum pochodzące z 1907 roku, w którym mieści się aktualnie liceum ogólnokształcące – warto zwiedzić to miejsce w Dębicy. Punktem zwiedzania na waszej turystycznej mapie powinna być także wieża ciśnień Dębicy, znajdująca się przy stacji kolejowej.

Pięknym zabytkiem jest również Zespół Dworski w Latoszynie. W skład zespołu wchodzi park z aleją dojazdową z XVIII wieku, kaplica z 1909 roku, a także zabytkowy lamus – wieża mieszkalna z końca XVI wieku. Historyków z pewnością zainteresuje cmentarz wojskowy, cmentarz żydowski, a także cmentarz parafialny. Cmentarze w Dębicy znajdują się przy ulicy Cmentarnej. Będąc w Dębicy koniecznie trzeba zobaczyć również dawny Pałac Raczyńskich znajdujący się na placu Gryfinów. Budynek powstał przed 1849 roku. Zaraz obok znajduje się opuszczony sąd oraz prokuratura.

Serdecznie polecamy wycieczkę do Dębicy!

 

Tags: co zwiedzić w Dębicy turystyka zabytki

Continue Reading

Poprzedni: Kalendarium wydarzeń na najbliższy weekend
Kolejny: Przed nami rocznica akcji Burza i bitwy na Kałużówce

Powiązane wpisy

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych został już odsłonięty!
  • Kultura
  • Miasto
  • Wydarzenia

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych został już odsłonięty!

Ewa Polak 22 września 2022 122
Jarmarki w Dębicy i Giełda Staroci
  • Miasto
  • Wydarzenia

Jarmarki w Dębicy i Giełda Staroci

Ewa Polak 15 września 2022 167
Stypendia Burmistrza zostały rozdane!
  • Miasto

Stypendia Burmistrza zostały rozdane!

Ewa Polak 8 września 2022 160
Przed nami rocznica akcji Burza i bitwy na Kałużówce
  • Miasto

Przed nami rocznica akcji Burza i bitwy na Kałużówce

Ewa Polak 25 sierpnia 2022 220
Kalendarium wydarzeń na najbliższy weekend
  • Kultura
  • Miasto
  • Wydarzenia

Kalendarium wydarzeń na najbliższy weekend

Ewa Polak 12 maja 2022 252
Spędź weekend w Osadzie Słowiańskiej!
  • Turystyka

Spędź weekend w Osadzie Słowiańskiej!

Ewa Polak 5 maja 2022 319
Policja szuka mieszkańca Dębicy
  • Bez kategorii

Policja szuka mieszkańca Dębicy

Oskar Mazej 24 lutego 2023 39
Policja i Straż Pożarna w Dębicy dwoi się i troi, aby odnaleźć 71-latka, po którym zaginął ślad. Odkąd widziano go w okolicy miejsca zamieszkania dnia... Czytaj dalej
W dębickim szpitalu przeprowadzono kontrolę zewnętrzną
  • Aktualności

W dębickim szpitalu przeprowadzono kontrolę zewnętrzną

Trwa śledztwo w sprawie śmierci 32-latki
  • Aktualności

Trwa śledztwo w sprawie śmierci 32-latki

Między 25 a 27 stycznia będą przerwy w dostawie prądu
  • Aktualności

Między 25 a 27 stycznia będą przerwy w dostawie prądu

Pasażer autobusu miał bardzo ciekawą wymówkę
  • Aktualności

Pasażer autobusu miał bardzo ciekawą wymówkę

Nie możesz przegapić

Policja szuka mieszkańca Dębicy
  • Bez kategorii

Policja szuka mieszkańca Dębicy

Oskar Mazej 24 lutego 2023 39
W dębickim szpitalu przeprowadzono kontrolę zewnętrzną
  • Aktualności

W dębickim szpitalu przeprowadzono kontrolę zewnętrzną

Oskar Mazej 19 lutego 2023 40
Trwa śledztwo w sprawie śmierci 32-latki
  • Aktualności

Trwa śledztwo w sprawie śmierci 32-latki

Oskar Mazej 10 lutego 2023 71
Między 25 a 27 stycznia będą przerwy w dostawie prądu
  • Aktualności

Między 25 a 27 stycznia będą przerwy w dostawie prądu

Oskar Mazej 24 stycznia 2023 48
Copyright © Info Dębica - Informacje lokalne z Dębicy i okolic