Relacja ze spotkania autorskiego z dr Damianem Karolem Markowskim
Biblioteka Miejska nie zwalnia tempa i systematycznie zaprasza nowych uznanych gości.
W ostatnim czasie w naszym mieście odbyło się spotkanie autorskie z dr Damianem Karolem Markowskim. Za organizację spotkania odpowiadała oczywiście Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy. Głównym tematem spotkania była opowieść o drodze pełnej pasji do historii jaką przeszedł gość specjalny wydarzenia.
Pan Damian Karol Markowski urodził się w 1986 roku. Jest historykiem, który ukończył Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego w 2010 roku. Tytuł doktora uzyskał w 2016 roku na Wydziale Historycznym. Jego doświadczenie zawodowe robi wrażenie. Pracował w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktualnie jest pracownikiem Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
Spotkanie przebiegło bardzo interesująco. Pan Damian udzielał mnóstwo odpowiedzi na pytania związane z jego życiem. Pytania były zadawane w sposób profesjonalny przez panią Elżbietę Kędzior, będącą pracownikiem Czytelni i Działu Zbiorów Regionalnych. Słuchacze dowiedzieli się licznych ciekawostek związanych z podróżami, militariami, historią Lwowa, a także Europy Wschodniej. Oczywiście rozmowy dotyczyły również książek, które napisał Damian Markowski. Poruszany był także temat stosunków polsko – ukraińskich w obszarze relacji międzyludzkiej i dyplomatycznej.
Na minionym wydarzeniu pojawił się zastępca burmistrza Dębicy – Maciej Małozięć, a także burmistrz Pilzna – Ewa Gołębiowska. Maciej Małozięć złożył oficjalne podziękowania za przybycie i przekazywanie wiedzy historycznej przez dr Damiana Karola Markowskiego.
Jesteśmy przekonani, że to nie ostatnie spotkanie z tak atrakcyjnym gościem jak pan Damian. Miejska Biblioteka w Dębnie będzie organizować kolejne spotkania z najróżniejszymi gośćmi specjalizującymi się w swojej dziedzinie. Z pewnością nie raz na tego typu wydarzeniu pojawią się uznani poeci, dziennikarze, podróżnicy.